System CEREC inLab 3D
Stomatologia estetyczna
Stomatologia zachowawcza
Endodoncja
Implantoprotetyka
Chirurgia
Diagnostyka rentgenowska
Promocje
Endodoncja

Leczenie kanałowe lub jak mówią specjaliści leczenie endodontyczne w naszej praktyce przeprowadzane jest z reguły w trakcie jednej wizyty.


Pozwala to zaoszczędzić Państwa czas i minimalizuje niepotrzebny stres. Posiadane doświadczenie oraz użycie wysokiej klasy mikroskopu zabiegowego umożliwia wyleczenie nawet najbardziej skomplikowanych przypadków. Połączenie wyjątkowej precyzji i nowoczesnych protokołów zabiegowych daje dalece przewidywalny efekt leczenia i pewność na długie lata. Zabiegi które dla wielu kojarzą się negatywnie u nas odbywają się w relaksacyjnej atmosferze. Pacjent może oglądać na monitorze zabieg na żywo lub podziwiać egzotyczne krajobrazy przy dźwiękach muzyki. Pełna dokumentacja w formie cyfrowej i zapis wideo samego zabiegu jest na życzenie do odbioru po skończonym leczeniu. Materiały owe są również automatycznie przekazywane do koleżanki/kolegi stomatologa kierującego na specjalistyczny zabieg edodontyczny do naszej praktyki.

Leczenie endodontyczne jest niezbędne w przypadku nieodwracalnego uszkodzenia nerwu. W dużym uproszczeniu polega ono na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z komory i kanałów korzeniowych zęba poprzez mechaniczne i chemiczne opracowanie kanałów korzeniowych a następnie ich wypełnienie materiałami chemicznie obojętnymi, nie drażniącymi okolicy przylegającej do wierzchołka korzenia.

Obecnie wiele zębów "skazanych" na usunięcie da się skutecznie wyleczyć.

W zależności od rozpoznania lekarz wybiera odpowiednią metodę leczenia kanałowego. Jednak w dużym uproszczeniu, dla ogólnego zrozumienia aspektu leczenia kanałowego, przebieg leczenia wygląda następująco:

  • Izolacja pola operacyjnego czyli leczonego zęba od środowiska jamy ustnej koferdamem.
  • Otwarcie komory zęba i usunięcie martwej lub żywej miazgi (żywą usuwa się w znieczuleniu miejscowym).
  • Opracowanie kanału lub kanałów korzeniowych przy użyciu narzędzi kanałowych z obfitym płukaniem kanałów środkami odkażającymi. W trakcie opracowywania kanałów korzeniowych następuje całkowite usunięcie miazgi kanałowej z kanału korzeniowego oraz toksyn bakteryjnych z kanalików zębinowych, dzięki czemu poszerzony kanał staje się odpowiednio przygotowany do wypełnienia.
  • Osuszenie kanałów.
  • Wypełnienie kanałów materiałami chemicznie obojętnymi.
    Czynność ta ma na celu szczelne zamknięcie światła kanału na całej długości do otworu fizjologicznego, aby uniemożliwić przenikanie bakterii z jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych. Używamy do tego celu wciąż mało znanej w Polsce, a sprawdzonej na świecie metody termociśnieniowej kondensacji gutaperki osiągając trwałe i szczelne zamknięcie kanałów korzeniowych.
  • Odbudowa zęba.
    Przednie zęby po leczeniu kanałowym, jeśli nie są bardzo zniszczone nie wymagają skomplikowanej odbudowy. W większości przypadków wystarcza wypełnienie za pomocą materiału kompozycyjnego. Oczywiście do rozważenia pozostaje wykonanie licówki lub korony, lecz nie jest bezwzględnie konieczne. Zupełnie inaczej ma się rzecz w okolicy zębów tylnych - zwłaszcza trzonowych. Tam ryzyko złamania zęba leczonego kanałowo, a zaopatrzonego wyłącznie wypełnieniem ubytku wynosi aż 52%. Należy te zęby pokryć koronami protetycznymi, aby ryzyko złamania obniżyć do 2%.




Leczenie endodontyczne wykonane u nas jest zabiegiem sprawdzonym i bezpiecznym. Niewątpliwie jest ono tańsze i mniej inwazyjne niż usunięcie uszkodzonego zęba i zastąpienie go mostem protetycznym, bądź implantem.
Prawdą jest również fakt, że jest to procedura czasochłonna (leczenie endodontyczne zęba trzonowego trwa przeciętnie 90-120 minut), wymagająca ponadprzeciętnych umiejętności operatora oraz bogatego i kosztownego instrumentarium. Rozważając argumenty za i przeciw w większości przypadków leczenie kanałowe to dobra inwestycja w swoje zdrowie.


DentalNovum, 16-400 Suwałki, ul. Minkiewicza 14, tel. 087 567 28 54, Copyright © 2006 Prodent. Wszelkie prawa zastrzeżone.